Panel uživatele

Inkontinence

23 položek

Co je inkontinence?
Inkontinence je stav, při němž člověk není schopen sám vědomě regulovat odchod moči nebo stolice z těla. Inkontinencí (mimovolným únikem moči) trpí nezanedbatelné procento populace, od dětí po ženy a muže, a to v jakémkoliv věku.

Co je příčinou?
Ve většině případů nekontrolovaného úniku moči z měchýře je porucha "uzávěrového aparátu močového měchýře", zevního svěrače, ochabnutí svalů pánevního dna i močové trubice.

Močový měchýř je dutý svalový orgán, který mění svůj tvar podle toho, kolik je v něm tekutiny - moči.Vejde se do něj kolem půl litru tekutiny, avšak již při 150 ml pociťuje člověk nucení na moč. Vyprazdňování měchýře je složitý děj, do kterého jsou zapojeny autonomní nervy, dolní úsek bederní míchy a v neposlední řadě svalovina močového měchýře. Rozhodující pro vyprázdnění je stah stěny měchýře a uvolnění zevního svěrače - kruhového svalu, který je umístěn pod měchýřem. Činnost tohoto svěrače je člověk schopen ovládat.

Mohou však nastat situace, kdy člověk ztrácí kontrolu při procesu vyprazdňování. Příčin může být několik, např. těžké a opakující se porody, těžká fyzická námaha, úrazy mozku a míchy, vyhřezlé meziobratlové ploténky či astma a chronická zácpa.

Prohledat výsledky filtru fulltextem

Zobrazit:
Tento web je chráněn reCAPTCHA a Google. Platí Zásady ochrany osobních údajů a Smluvní podmínky.

Přihlášení